Anıl Piyancı

SANATÇI BİLGİLERİ

Sanatçı Doğum Günü : 30/05/1990 (Age 33)
Doğum Yeri : Karşıyaka, İzmir, Türkiye
Meslek(ler) : Müzisyen, şarkıcı, söz yazarı
Türler : Rap · Hip hop · Trap

Anıl Piyancı (17 Temmuz 1990, Karşıyaka, İzmir), Türk rap müzisyeni ve söz yazarıdır.

Yaşamı ve kariyeri 

Anıl Piyancı, 17 Temmuz 1990 tarihinde Karşıyaka, İzmir’de doğmuştur. Anadolu Üniversitesi Uluslararası İlişkiler bölümünü bitirmiştir. Müzik kariyerine çok genç yaşta başlamış ve birçok projede yer almıştır. Piyancı, rap ve Hip-Hop tarzındaki müziklere olan ilgisini küçük yaşta keşfetmiş, bu alanda yetenekli olduğunu düşünerek ilk sözlerini 13-14 yaşlarında yazmaya başlamıştır. 14 yaşında ilk kaydını alan rap sanatçısı, aynı zamanda Hip-Hop’ın başka bir kolu olan grafiti sanatı ile de yıllarca uğraşmıştır.

Bu dönemden sonra kendini tamamen müziğe adamaya karar vermiş, yeraltı rap sektöründe hızla ünlenen müzisyenlerden biri olmayı başarmıştır. Birçok organizasyonda yer alarak adını duyuran Piyancı, rap dünyasının ünlü isimleriyle birlikte çalışıp MC’lik yapmıştır. 2006 yılından bu yana albüm çalışmalarını sürdürmekte ve çıkardığı albümlerin video kliplerini yayımlamaktadır. 

Anıl Piyancı, 16 yaşında “Yeşil Oda” isimli ilk Hip-Hop stüdyosunu kurdu. Piyancı, 2012 yılında rapçi Grogi ile Yetenek Sizsiniz Türkiye adlı yetenek gösterisi programına katıldı ancak ikinci turda elendi. Sonrasında albüm çalışmalarına devam eden Piyancı, son dönemde kurulmuş olan 8 kişilik grup ile birçok yeni çalışmaya imza attı. Profesyonel ve resmi anlamdaki ilk albümü olan Zaman Yok, 2013 yılında piyasaya sürdü.

2010’dan beri hip hop müzikle uğraşan Piyancı  2011’de Ezhel’in “Sekiz” adlı şarkısında yer alan isimlerdendi.  2013 yılında yayınladığı “Git” şarkısıyla büyük bir ivme kazandı. 21 Mayıs 2014 yılında YouTube’da yayınladığı “Bi Duman Hip-Hop” şarkısıyla çıkış yaptı. Çeşitli ürünler ve tişörtler bastırdı. Sonrasında DJ Artz, Allame, Defkhan ve Hayki ile birlikte “Kara Para”, Dj Artz, Ezhel ve Patron ile “I am the King”, DJ Artz, Ezhel ve Grogi ile “Bugün Biraz İçtim” şarkılarında yer aldı. Nasıl Yani filminin şarkısını söyledi.

2019’da Zeynep Bastık ile “Bırakman Doğru mu?” adlı şarkıyı akustik olarak seslendirdi.  Şarkı Spotify Türkiye’de 2019 yazında en çok dinlenen şarkılar listesinde yer aldı.  Aynı yıl bazı reklam filmleri için şarkı yaptı.  2020’de MüzikOnAir ve Bahçeşehir Üniversitesi Radyosu’nun verdiği “Müziğin Yıldızları Ödülleri”nde “En İyi Çıkış Yapan Rap Müzik Sanatçısı” ödülünü aldı. Aynı yıl Universal Müzik Yapım ileçalışmaya başladı.

SANATÇI FOTOĞRAFI

Anıl Piyancı Şarkı sözleri, Şarkı sözü, Türkçe müzik