Celik

SANATÇI BİLGİLERİ

Sanatçı Doğum Günü : 12/05/1966 (Age 57)
Doğum Yeri : İstanbul, Türkiye
Meslek(ler) : Müzisyen
Türler : Türk pop müziği

Çelik Erişçi ya da bilinen adıyla Çelik (d. 12 Mayıs 1966, İstanbul), Türk müzisyen, şarkıcı ve besteci.

1990’lı yılların en popüler pop müzik sanatçılarından birisidir. İzel Çeliköz ve Ercan Saatçi ile birlikte kurdukları İzel-Çelik-Ercan üçlüsünün 1991 yılında çıkardığı Özledim albümü ile tanındı. 1992 yılından itibaren müzik kariyerine solo olarak devam etti.

Yirminin üzerinde albüm çıkaran Çelik’in popüler parçaları arasında ‘Hercai’, ‘Ateşteyim‘, ‘Meyhaneci’, ‘Kızımız Olacaktı’, ‘Yaman Sevda’ adlı şarkılar bulunur.

Yaşamı 

1966 yılında İstanbul’un Eyüpsultan ilçesinde doğdu. Babası Arnavut kökenli, annesi Sinop, Ayancık, Aliköylüdür.  Mesleği terzilik olan babasının Sütlüce’deki Arçelik fabrikasında işçi olarak çalışmaya başlamasından sonra ailesi fabrikanın uğur getirdiğine inandığı için adını “Çelik” koydu. 

İlköğrenimini Pendik Süreyya Paşa İlkokulu’nda, ortaokul ve ortaöğrenimini Pendik Lisesi’nde tamamladı.  1985’te İTÜ Türk Musikisi Devlet Konservatuvarı’na girdi ve Kerim Soysal gözetiminde kontrabas eğitimi aldı. 1990 yılında konservatuvardan mezun oldu.

Bir yıl ara verdikten sonra aynı kurumda başladığı yüksek lisans eğitimi 1996’da “Türk Pop Müziğinde Türk Müziğinin Etkileri” konulu yüksek lisans tezini vererek tamamladı. Tezinde 1990-1995 döneminde çıkmış ve tutulmuş Türk pop müziği kasetlerindeki Türk müziği etkilerini inceledi. Ardından aynı kurumda doktora programına başlayarak “Sanatta Yaratıcılık” konulu çalışmalar yaptı. 

Öğrencilik yıllarında babasının ölümü üzerine ailesinin geçimini sağlamak için İstanbul’daki bazı mekanlarda sahne aldı. Önce solo olarak gitar çalıp şarkı söyleyen sanatçı, daha sonra okuldan arkadaşı İzel Çeliköz ile İzel-Çelik ikilisi olarak sahne aldı. Elma Kabare’de Müjdat Gezen, Cenk Koray, Cem Özer, Ayşen Gruda gibi ünlü isimlerle çalıştı.

Müzik kariyeri 

İzel-Çelik-Ercan üçlüsü 

1988’de İTÜ Türk Musikisi Devlet Konservatuvarı’ndan okul arkadaşları İzel Çeliköz ve Ercan Saatçi ile birlikte üçlü bir grup kurdu. İzel-Çelik-Ercan Üçlüsü adını alan grup 1991’de “Özledim” adlı bir albüm çıkardı. Aynı yılın sonlarında Ajda Pekkan ile birlikte Almanya’ya gidip ön grup olarak turnede sahneye çıkan grup, bir ay süren bu turnedeki performansları ile Türkiye’de tanındı. Satışı bir milyonu geçen Özledim albümü, Türkiye’de yılın en çok satan albümlerinden biri oldu.

Grup, İstanbul Altın Güvercin Müzik Yarışması‘nda sözü ve bestesi Çelik’e ait olan “Dön Artık” isimli parçayla üçüncü oldu. 1992 Hürriyet gazetesinin düzenlediği Altın Kelebek Ödülleri’nde En İyi Grup Ödülü’nü aldı.

Çelik, 1992’de gruptan ayrıldı ve solo müzik kariyerine devam etti.

SANATÇI FOTOĞRAFI

Çelik