Dilan Balkay

SANATÇI BİLGİLERİ

Sanatçı Doğum Günü : 01/09/1995 (Age 28)
Doğum Yeri : Bitlis, Tatvan

Dilan Balkay (d. 1 Eylül 1995, İstanbul) , multi-enstrümantalist, şarkıcı ve söz yazarı. 

Türkiye’de birçok popüler alternatif müzisyenine trompet ve geri vokalde eşlik etmiş olan sanatçı, üçüncü yeniler adlı müzik akımı içinde bir müzisyen olarak görülür.  2019’dan itibaren tekli solo kayıtlar yayımlamış; 2021 yılında tamamen sözü ve müziklerini kendisine ait eserlerden oluşan bir albüm çıkarmıştır. 

Yaşamı 

Erken yaşamı 

1995 yılında İstanbul’da doğdu; aslen Bitlis, Tatvanlıdır.  Trompet çalmaya 9 yaşında, çocukluğunu geçirdiği Şile’deki Celadet Moralıgil Kültür Merkezinde başladı.  Lise yıllarında Maltepe’ye taşınan sanatçı , ECA Elginkan Anadolu Lisesi’nde okudu. 2010 yılında Film Müzikleri Senfoni Orkestrası’nda (FİLMSO) bir dönem çaldı. Lise son sınıftayken Taksim’de Farfara İstanbul grubu ile sokak müzisyenliği yaptı.  2014-2017 yılları arasında Boğaziçi Gençlik Korosu ve Boğaziçi Caz Korosu’nda alto şefi ve koro başkanı olarak yer aldı, bu korolarla çeşitli konserlere ve iki uluslararası koro festivaline katıldı.

İstanbul Üniversitesinde önce Rus Dili ve Edebiyatı, sonra İspanyol Dili ve Edebiyatı okurken yarıda bırakan Balkay, eğitimine İstanbul Bilgi Üniversitesi Müzik bölümünde devam etmektedir

Kariyeri 

Dilan, 2016 yılından itibaren Dolu Kadehi Ters Tut, Evrencan Gündüz, Sedef Sebüktekin, Can Ozan gibi popüler alternatif müzisyenlerine konser, tekli ve albümlerinde trompeti ve vokaliyle eşli konserlerde eşlik etti. “Bizi Bir Ettim”, “Derken”, “Hepsi Kafamda”, “Benim Ol” gibi teklileri ile tanındı.  2022 yılında gitarist Can Şengün’ün Zorlu PSM’de yaptığı ‘Can Şengün ile Sıkı Fıkı’ konserlerinin ikincisinde yer aldı, Kenan Doğulu, Gökhan Türkmen, Gaye Su Akyol, Ceylan Ertem ve Cem Yılmaz gibi isimlerle birlikte konser verdi. 

Tamamının söz ve bestesi kendisine ait dokuz parçanın yer aldığı İlk solo albümü KUYU’yu 15 Ekim 2021’de yayımladı. 

SANATÇI FOTOĞRAFI

Dilan Balkay