Flört

SANATÇI BİLGİLERİ

Sanatçı Doğum Günü : 24/05/2000 (Age 23)
Doğum Yeri : İstanbul, Türkiye
Türler : Rock

Flört, 2000 yılında İstanbul’da kurulmuş Türk Rock grubudur. Ozan Kotra, Ata Akdağ, Çağatay Kehribar ve Kutay Bür’den oluşmaktadır.

Tarihçe 

1991-1998: Kuruluş, Bekarlar, Atlantis ve FT Stüdyoları dönemi 

Flört’ün temellerini oluşturan Bekarlar 1991’de kurulmuşsa da, grubun tarihi 1989 yılına, Ozan Kotra ve Ata Akdağ’ın lise döneminde tanışmalarına dek götürülebilir. Efsanevi The Beatles grubuna duydukları ilgi ve merak bu iki gencin yollarını kesiştirmiş, grup kurma ve şarkı yazarlığına giden yolda ilk adımları atmalarını sağlamıştır. Türk müzik gruplarına dair yayınladığı inceleme ve kitaplarla bilinen Münir Tireli bu tanışmayı şöyle anlatır: “Grubun öyküsü, aynı okulda okuyan Ozan Kotra ve Ata Akdağ’ın 1989 senesinde TRT’de izledikleri bir İzzet Öz programı (muhtemelen Teleskop) akabinde tanışmaları ile başlar. Bu programda, İzzet Öz, Beatles’ın Come Together şarkısını yayınlamış ve dimağlarında bu şarkının tesirini yaşayan iki genç insanın tanışmasına vesile olmuştu. 1989 yılı, aynı zamanda Ata Akdağ’ın babasını bir trafik kazasında kaybettiği yıldır. Flört’ün ilk albümde yer alan “Onun Adı Hasan” şarkısı bu trajik olaya ithafen yazılmıştır. 

Ellerindeki The Beatles albümlerini birbirlerine dinleten Ozan Kotra ve Ata Akdağ birkaç yıl süren amatör müziksever konumlarını ilerletmek istemiş ve 1991 yılında, semt ve okul arkadaşları gitarist Barış Bölükbaşı ve davulcu Armağan Atar (Armi) ile bir araya gelip Bekarlar grubunu kurmuştur. Sahneye ilk kez bir düğün salonunda, o dönem gençler arasında çok popüler olan çay partisi etkinliklerinden birinde çıkan Bekarlar grubu, yerli ve yabancı rock’n roll şarkılardan oluşan bir repertuvara sahiptir.  Bu ilk deneyler sırasında bile grup üyeleri kendi bestelerini yapmaktan geri durmamışlar ve çıktıkları her sahnede bunları seslendirmişlerdir.

Pendik ve çevresinde prova ve kayıt yapmanın zorlukları nedeniyle Kadıköy’de uygun çalışma ortamı arayan grup, Kadıköy Atlantis stüdyosunun bodrum katında bir oda kiralamış ve provalarına burada devam etmiştir. Türk hard rock grubu Akbaba üyelerinin işlettiği Atlantis Stüdyosu, Bekarlar’ın ilk yarı-profesyonel demo kayıtlarını yaptığı yer olmuştur. Burada edindikleri çevre ve deneyim sayesinde Göztepe Parkı ve Taksim Meydanı’nda düzenlenen rock festivallerinde sahne alan Bekarlar, bunun yanı sıra bazı barlarda da çalmaya başlamıştır. Grubun Avrupa yakasındaki ilk deneyimi Güven Erkin Erkal’ın Ortaköy La Nuit 88 adlı barda organize ettiği Elvis Gecesi’dir. Bu dönemde davulcu Armağan Atar’ın ailesiyle Akçay’a taşınması, grubun devamlılığını olumsuz etkilese de, 1992’de Taksim Bilsak’da düzenli olarak sahne almaya başlamışlardır. Bilsak 5. Kat günleri sonrasında, 1993’te Armağan Atar’ın bir trafik kazasında vefat ettiği haberini alan grup üyeleri bir süre bocalamış, ancak yollarına, yine Pendikli bir müzisyen olan Vedat Malgara ile devam etme kararı almıştır. Beyoğlu Gitanes barda uzun süre sahne alan grup giderek profesyonelleşmiş ve bestelerini daha da geliştirecek olanaklar ararken, tesadüfen karşılarına çıkan Mazhar Alanson’un kendilerini Fuat Güner’in stüdyosu FT’ye yönlendirmesi ile aradıkları çıkışı bulmuştur.

Levent’te bulunan FT stüdyosu Bekarlar için yepyeni bir deneyim olmuştur. O güne dek sadece rock kökenli müzisyenlerin içinde vakit geçiren grup elemanları, şimdi pop ve pop-rock türünde faaliyet gösteren şarkıcı ve grupların albüm kayıtlarını da gözlemleme olanağı bulmuştur. Türk popüler müzik piyasasına yön veren sanatçıların kayıtlarını yaptığı bu profesyonel stüdyo, hem yeni bir çevre edinmelerini sağlamış hem de grup üyelerini, büyük saygı duydukları Fuat Güner’le vokal ve prozodi alanında çalışma ve şarkı yazarlığında ilerleme olanağına kavuşturmuştur. O güne dek yarı-profesyonel bir müzik kariyeri sürdüren Bekarlar, Fuat Güner’in boş vakitlerinde kendilerine öğrettiği bilgilerle artık tam profesyonel olma yoluna girmişlerdir. Flört ilk albümde yer alan “Yalnızlık Mevsimi” de bu süreçte yazılmış, besteleme aşamasında Fuat Güner’in de önemli katkıları olmuştur.

1994-98 arası devam eden FT dönemi, aynı zamanda Vedat Malgara’yla yolların ayrıldığı ve Hakan Çağlar (Timsah)’ın gruba dahil olduğu dönemdir. Bir yandan Bekarlar projesini maddi yönden besleyebilmek için çeşitli mekanlarda pop müzik şarkıcılarına eşlik eden, diğer yandan düzenli olarak yeni besteler üreten grup üyeleri, tüm bu süreç içinde albüm yapacak kadar yeterli bir birikime sahip olmanın ve profesyonel kariyerlerine iyi bir başlangıç yapmanın yollarını aramıştır. Ancak 90’lı yılların Türk müzik sektörü rock müziğe ve bilhassa da idealist gruplara sıcak bakmadığı için, bekledikleri sonuca ulaşmada büyük zorluklar yaşamışlardır. Sonraki dönemde Flört grubunun gitaristi olarak tanıyacağımız Çağatay Kehribar’ın Ozan Kotra’yla tanışması da bu döneme rastlar. 1996’da, ortak bir arkadaşları olan bas gitarist Ozan Özkök’ün evinde tanışan Ozan Kotra ve Çağatay Kehribar’ın birlikte çeşitli sahne ve kayıt deneyimleri olmuştur. Ozan Kotra, Bekarlar grubunun mücadelesini ve müzik endüstrisine girişini şu şekilde anlatır: “Bekarlar harika bir gruptu. Harika şarkıları vardı. Çok gençtik ve hayallerimiz vardı. Fuat ağabey (Fuat Güner) ile şarkılarımızı çalışıyor ve onları kaydediyorduk. 90’lı yılların pek de tarzımız olmayan müzik piyasasında, kendi şarkılarımızla hiçbir plak şirketi bize albüm yapmıyordu. Yirmi üç yaşındaydık ve yıllardır uğraşıyorduk. Karşımıza Prestij şirketinin teklifi çıkınca, Hilmi ağabeyin de muhteşem performansıyla, sadece kulaktan dolma bilgimizle, kendi yaptığımız rock&roll’u birleştirip, pek de umudumuz olmayan o meşhur albümü yaptık. 

1998 yılında Prestij Müzik’le tanışma, henüz kitlesel olamayan, ancak İstanbul’daki takipçilerinin sevip benimsediği Bekarlar grubunun ismen de olsa sonunu getirmiş ve grup üyeleri için bambaşka bir dönemin kapısını açmıştır.

SANATÇI FOTOĞRAFI

Flört

Flört ŞARKI SÖZLERİ

1. Hayır mı Şer mi?